نويسندگان

امام هادی علیه السلام فرمودند:

 

مَن کَانَ عَلی بَیِّنةٍ مِن رَبِّهِ هَانَت عَلیهِ مَصائِبُ الدُّنیا وَ لَو قرضَ و نشرَ   
هر که بر طریق خداپرستی محکم و استوار باشد، مصائب دنیا بر وی سبک آید، گر چه تکه تکه شود.

 

تحف العقول، ص 511

[ پنجشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ] [ سابقون ]


امام سجاد علیه السلام فرمودند:

بندگان خدا! بدانید به پا داشتن میزان و گشودن دیوان اعمال برای مشرکان نیست انان دسته جمعی بسوی جهنم محشور میشوند . نصب میزان و باز کردن دفتر اعمال ویژه اهل اسلام است.
 
منبع:الروضه من الکافی ص 75
[ چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ] [ سابقون ]

 از زمان دانشجویی نوع لباس پوشیدن عباس ، که همیشه ساده وبی پیرایه بود ، برای من شگفتی داشت و همواره در جستجوی پاسخی برای آن بودم .

روزی به همراه عباس در جلو گردان پروازی قدم می زدیم . پس از صحبتهای زیادی که داشتیم در مورد فلسفه پوشیدن لباس ساده و بی پیرایه اش از او سوال کردم . او در حالی که صمیمانه دستش را روی شانه ام گذاشته بود گفت :

.....

-هیچ دلم نمی خواست راجع به این قضیه صحبت کنم ؛ ولی چون اصرار داری تا بدانی ، برایت می گویم.

پس از مکثی کوتاه گفت :

-انسان باید غرور و منیت های خود رااز میان بردارد و نفسش را تنبیه کند و از هر چیزی که او را به رفاه و آسایش مضر می کشاند و عادت می دهد پرهیز کند ، تا نفس او تزکیه وپاک شود . ما نباید فراموش کنیم که هر چه در این دنیا به انسان سخت بگذرد در آن دنیا راحت تر است.

دیگر اینکه تزکیه و سرکوبی هوای نفس موجب خواهد شد تا انسان برای کارهای سخت تر و بالاتر آمادگی پیدا کند.

برگرفته از از کتاب پرواز تا بی نهایت (خاطرات شهید بابایی)

[ سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ ] [ سابقون ]

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در سخنان مهمی در این اجلاس ضمن آسیب شناسی نهضت های بیداری اسلامی در شمال آفریقا و منطقه از پنج منظرِ لزومِ"حفظ مرجعیت پایگاههای دینی"، "ترسیم هدف بلند مدت"، "پرهیز از تجربه تلخ دل خوش کردن به وعده های غرب"، "هوشیاری در قبال توطئه ایجاد درگیری خونین فرقه ای، مذهبی و قومی" و "فراموش نکردن موضوع فلسطین بعنوان شاخص اساسی و محک نهضت ها"، تاکید کردند: "ایستادگی بر سر اصول اسلامی" و "حضور مردم در صحنه"، دو عامل اصلی و کلیدی است که موجب خنثی شدن همه توطئه ها، ترفندها و مکر دشمنان خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود، بیداری اسلامی را پدیده‌ی شگرفی خواندند که اگر سالم بماند و ادامه یابد، زمینه ساز سربرآوردنِ تمدن‌اسلامی در چشم‌اندازی نه چندان دور دست، خواهد بود.
ایشان با اشاره به وحشت سخنگویان جبهه‌ی استکبار و ارتجاع، ‌از به زبان آوردن نام بیداری اسلامی خاطر نشان کردند: بیداری اسلامی اکنون حقیقتی است که تقریباً در سراسر دنیای اسلام میتوان نشانه‌های آن را دید و بارزترین نشانه‌ی آن، اشتیاق افکار عمومی و بویژه قشرهای جوان، به احیاء مجد و عظمت اسلام و آشکار شدن چهره‌ی وقیح و ستمگر و مستکبر دولتهای سلطه گر است.
رهبر انقلاب اسلامی ابعاد این بیداری مبارک را بسیار گسترده‌ و دارای امتدادی رمزگونه دانستند و افزودند: همواره تحقق معجزگونه وعده‌های الهی، نشانه‌ی امیدبخشی است که تحقق وعده‌های بزرگتر را نوید میدهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان نمونه های قرآنی از تحقق وعده های الهی که زمینه ساز تحقق وعده های بزرگتر بوده اند، آنها را تاکتیک ربوبی خواندند و تاکید کردند: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران یک نمونه آشکار از این تاکتیک ربوبی است زیرا آن روز که اسلام در ایران پیروز شد و توانست دژ آمریکا و صهیونیزم را در یکی از حساسترین کشورهای این منطقه‌ی بسیار حساس، فتح کند اهل عبرت و حکمت دانستند که اگر صبر و بصیرت را به کار گیرند فتوحات دیگر پی‌درپی فرا خواهد رسید، که البته، فرا رسید.

در ادامه مطلب می خوانید...


ادامه مطلب
[ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ] [ سابقون ]

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با تبریک روز تاریخی و فراموش نشدنی ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت تقارن این روز با تولد امام خمینی (ره)، ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه زهرا را الگوی جامعی از فضائل معرفی و خاطرنشان کردند:‌ نام گذاری امروز به نام روز زن، درسهای جاودانه ای برای همه خصوصاً بانوان و زنان کشور اسلامی ما دارد تا با آراستن خود به زیور تقوا، عفاف، دانش، شجاعت، ایستادگی، تربیت صحیح فرزند، و اهمیت دادن به خانواده، در راه و مسیر حضرت زهرا (س) حرکت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه ذهن و کلام انسانی از بیان تمام فضیلت، درخشندگی، کبریاء و عظمت دخت گرامی پیامبر قاصر و عاجز است، افزودند: با این وجود، کلام و زندگی آن بانوی بزرگوار و ائمه اطهار، از دسترس انسان خارج نیست بلکه بر خلاف الگوهایِ دروغینِ دنیایِ مادی، ائمه اطهار(ع)، مسیر و جهتِ صحیح حرکت و زندگی انسانها را نشان داده اند و خود بر قله این کمالات ایستاده اند و انسان را نیز دعوت به پیمودن این مسیر کرده اند.

بنا بر گزارشی که پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرده است ، ایشان همه جامعه خصوصاً بانوان را به پیمودن راه فضیلت های معنوی ائمه اطهار (ع) دعوت کردند و با مروری بر سوابق تاریخی حضور زنان در عرصه های مختلف مبارزه ضد استبدادی از زمان مشروطه تا پیروزی انقلاب خاطرنشان کردند: در حالیکه غرب تبلیغ می کند زن برای ایفای وظایف اجتماعی خود باید حجاب را کنار بگذارد اما حضور موثر زنان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی ایران نشان می دهد زن با حجاب کامل هم می تواند به وظایف تربیتی خود در جامعه عمل کند که نمونه عینی آن، مادران بزرگوار شهدا هستند.

در ادامه مطلب می خوانید...


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ] [ سابقون ]

«مراقب باشیم ... دچار سکولاریسمِ پنهان هم نشویم. گاهى اوقات در ظاهر، تبلیغات، تبلیغات دینى است؛ حرف، حرف دینى است؛ شعار، شعار دینى است؛ اما در باطن، سکولاریسم است؛ جدائى دین از زندگى است؛ آنچه که بر زبان جارى میشود، در برنامه ریزىها و در عمل دخالتى ندارد. ادعا میکنیم، حرف میزنیم، شعار میدهیم؛ اما وقتى پاى عمل به میان مىآید، از آنچه که شعار دادیم، خبرى نیست.»

کلام فوق بخشی از بیانات رهبر حکیم انقلاب اسلامی در جمع جوانان خراسان شمالی است که در آن معظم له اشاره ای هر چند کوتاه ولی رسا، به یکی از انحرافات و خطرات موجود در جامعه خصوصاً جوامع ایمانی دارند. یکی از شاخصه های بارز ایشان، "دقت در تشخیص مسئله، مهارت در جعل اصطلاح و قدرت درگفتمان سازی آن" می باشد و در این راستا یکی از تعابیری که ایشان بعنوان کلیدواژه ای مهم به آن پرداخته اند، مسأله "سکولاریسم پنهان" است. چرا که از یک رو "سکولاریسم" به عنوان یک آسیب و تهدید جدی برای جامعه اسلامی بوده و از روی دیگر نوع پنهان و مخفی آن میتواند آسیب زا تر نیز باشد. همانگونه که در علم طب، بیماری های که پنهان هستند و در ابتدا عوارض خاصی ندارند خطرناک تر محسوب می شوند.

معنای مشهوری که از سکولاریسم مطرح می باشد، همان جدایی دین از سیاست و امور دنیایی و زندگی بوده و اینکه حوزه دین دخالت حداقلی در زندگی انسان داشته و صرفاً مربوط به اموری است که جنبه آخرتی دارد ولکن این مفهوم علاوه بر آنکه طرفداران"نظری و معتقد" داشته در عین حال میتواند طرفداران "عملی و مبتلای" به آن هم نیز داشته باشد بدین گونه که فرد یا گروهی علیرغم اعتقاد به دین کامل و علاقمند بودن به حضور اجتماعی دین، لکن در صحنه تدبیر و عمل و نوع برنامه ریزی ها، جهت گیری ها، ارزش گذاری ها، تنظیم روابط، اقتصاد و معیشت و در یک کلمه سبک زندگی خویش هیچگونه ملاک و ضابطه ی دینی ای نداشته باشد و با معیار های کاملا مادی و صرفا متمسک به عقل جزئی و تجربه انسانی زندگی نموده ولی در عین حال در اعتقادش و شعارهایش از دین جامع و کامل سخن میگوید و این شاید خود نوعی شرک عملی محسوب شود. همانگونه که بسیاری از معتقدان به توحید، جهان بینی توحیدی شان ضعیف بوده و نمی توانند از این منظر به تمام امورات و مقدرات به زندگی بنگرند.

با این تعریف مشاهده می گردد دامنه ی این خطر، بسیار گسترده بوده و امکان دارد بسیاری از زندگی شخصی و نهادهای اجتماعی ما را درگیر کرده باشد. ولکن بنابر موضوع بحث به یکی از مصادیق و نقاط آسیب پذیر این بیماری در جامعه امروز خود می پردازیم و آن هم نهاد مقدس و موثر هیئت می باشد.

در ادامه مطلب می خوانید...


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ] [ سابقون ]

در بیستم جمادى الثانى سال دوم بعثت، از صلب پیامبر اکرم- صلى الله علیه و آله و سلم- و از رحم پاک و مطهر خدیجه، دخترى پا به عرصه وجود نهاد، دخترى که همتاى على (ع)، سرمنشأ و ریشه سلسله امامت و ولایت، و الگوى تمامى مؤمنین و موحدین است .


در یکى از ملاقاتها که بین پیامبر و جبرئیل صورت گرفت، امین وحى الهى عرض کرد: اى محمد! خداوند على اعلى به تو سلام مى‏رساند و امر مى‏نماید که چهل روز از خدیجه دورى کنى! آن حضرت 40 روز به خانه خدیجه نرفت .
روزها را روزه گرفت و شبها را به عبادت حق تعالى مشغول بود و در این مدت، در خانه فاطمه بنت اسد به سر مى‏برد و هر شب، هنگام افطار، به على (ع) امر مى‏فرمودند در خانه را باز کنند تا هر که مى‏خواهد داخل شود و از غذاى حضرت تناول کند .

پس از گذشتن مدت مقرر، جبرئیل نازل شد و عرض کرد: خداوند على اعلى سلام مى‏رساند و مى‏فرماید: براى تحفه و کرامت من آماده باش! آنگاه میکائیل طبقى از میوه‏هاى بهشتى را فرود آورد .
در آن شب، پیامبر (ص) به على (ع) فرمود تا در منزل را ببندند؛ زیرا خوردن این غذا بر غیر نبى خاتم (ص) روا نبود .
آنگاه پیامبر از آن غذا و آب تناول فرمودند و در آن شب، نطفه بهترین زنان جهان منعقد شد .
چون زمان ولادت فرا رسید و خدیجه درد زاییدن را احساس کرد، از زنان قریش و بنى هاشم، کسانى را طلبید تا به کمک او بیایند .
اما آنان که مى‏دیدند...

در ادامه مطلب می خوانید...


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ] [ سابقون ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

أللّهمَ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أبیها وَ بَعلِها وَ بَنیها وَ سرِّالمُستَودَعِ فیها بِعَدَدِ ما أحاطَ بِهِ عِلمُک
صفحات اختصاصی
امکانات وب
وصیت شهدا مهدویت امام زمان (عج)

دریافت کد