نويسندگان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در سخنان مهمی در این اجلاس ضمن آسیب شناسی نهضت های بیداری اسلامی در شمال آفریقا و منطقه از پنج منظرِ لزومِ"حفظ مرجعیت پایگاههای دینی"، "ترسیم هدف بلند مدت"، "پرهیز از تجربه تلخ دل خوش کردن به وعده های غرب"، "هوشیاری در قبال توطئه ایجاد درگیری خونین فرقه ای، مذهبی و قومی" و "فراموش نکردن موضوع فلسطین بعنوان شاخص اساسی و محک نهضت ها"، تاکید کردند: "ایستادگی بر سر اصول اسلامی" و "حضور مردم در صحنه"، دو عامل اصلی و کلیدی است که موجب خنثی شدن همه توطئه ها، ترفندها و مکر دشمنان خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود، بیداری اسلامی را پدیده‌ی شگرفی خواندند که اگر سالم بماند و ادامه یابد، زمینه ساز سربرآوردنِ تمدن‌اسلامی در چشم‌اندازی نه چندان دور دست، خواهد بود.
ایشان با اشاره به وحشت سخنگویان جبهه‌ی استکبار و ارتجاع، ‌از به زبان آوردن نام بیداری اسلامی خاطر نشان کردند: بیداری اسلامی اکنون حقیقتی است که تقریباً در سراسر دنیای اسلام میتوان نشانه‌های آن را دید و بارزترین نشانه‌ی آن، اشتیاق افکار عمومی و بویژه قشرهای جوان، به احیاء مجد و عظمت اسلام و آشکار شدن چهره‌ی وقیح و ستمگر و مستکبر دولتهای سلطه گر است.
رهبر انقلاب اسلامی ابعاد این بیداری مبارک را بسیار گسترده‌ و دارای امتدادی رمزگونه دانستند و افزودند: همواره تحقق معجزگونه وعده‌های الهی، نشانه‌ی امیدبخشی است که تحقق وعده‌های بزرگتر را نوید میدهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان نمونه های قرآنی از تحقق وعده های الهی که زمینه ساز تحقق وعده های بزرگتر بوده اند، آنها را تاکتیک ربوبی خواندند و تاکید کردند: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران یک نمونه آشکار از این تاکتیک ربوبی است زیرا آن روز که اسلام در ایران پیروز شد و توانست دژ آمریکا و صهیونیزم را در یکی از حساسترین کشورهای این منطقه‌ی بسیار حساس، فتح کند اهل عبرت و حکمت دانستند که اگر صبر و بصیرت را به کار گیرند فتوحات دیگر پی‌درپی فرا خواهد رسید، که البته، فرا رسید.

در ادامه مطلب می خوانید...


ایشان با تاکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق واقعیتهای درخشان آن، در سایه‌ی اعتماد به وعده‌ی الهی و صبر و مقاومت و استمداد از خداوند بوده است، افزودند: امروز این تجربه‌ی گرانبها در دسترس ملتهایی است که در برابر استکبار و استبداد قد علم کرده و توانسته‌اند حکومتهای فاسد وگوش به فرمان و وابسته به آمریکا را سرنگون ساخته یا متزلزل کنند.
رهبر انقلاب اسلامی بعد از بیان این مقدمه به آسیب شناسی بیداری اسلامی و تهدیدهای پیش روی نهضت های منطقه، پرداختند.
نقش برجسته، تاثیر گذار و هدایتگر علمای دین و مصلحان دینی در تحولات بزرگ و حرکت های اصلاحی منطقه و کشورهای اسلامی اولین نکته ای بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره کردند.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری وظیفه‌ی سنگین عالمان دین در این خصوص، تاکید کردند: علمای دین و رجال دیندار و دین‌مدار، ‌باید بشدت مراقب و دقیق باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش مزدوران و وابستگان آمریکا و صهیونیسم برای تراشیدن مرجعیت های فکری نامطمئن و همچنین آلوده کردن اهل دین و تقوا، خاطر نشان کردند: نشستن بر سفره‌ی رنگین متاع دنیا وآلوده شدن به صله و احسان صاحبان زر و زور و نمک‌گیر شدن در برابر طاغوتهای شهوت و قدرت، خطرناکترین عامل جدایی از مردم و از دست دادن اعتماد و صمیمیت آنها است.
دومین نکته ای که رهبر انقلاب در آسیب شناسی بیداری اسلامی به آن اشاره کردند، لزوم ترسیم هدف بلندمدت و نهایی برای بیداری اسلامی بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: این هدف نهایی، نمیتواند چیزی کمتر از «ایجاد تمدن درخشان اسلامی» باشد.
ایشان با تاکید بر اینکه نباید با نگاه شتابزده و یا بدبینانه به این چشم‌انداز نگریست، در تبیین لوازم تمدن سازی اسلامی، افزودند: استقرار حکومت مردمی بر اساس‌ قوانین برگرفته از قرآن، اجتهاد و پاسخگویی به نیازهای نو به نوِ بشر، پرهیز از تحجر و ارتجاع و بدعت و التقاط، ایجاد رفاه و ثروت عمومی، استقرار عدالت، رهایی از اقتصاد مبتنی ‌بر ویژه‌ خواری و ربا و تکاثر، گسترش اخلاق انسانی، دفاع از مظلومان عالم، تلاش و کار و ابتکار، و شکستن حلقه انحصارات علمی و اقتصادی و سیاسی قدرتهای سلطه گر از شاخصه های تمدن اسلامی است.
توجه به تجربه تلخ و دهشتناک تبعیت از غرب در سیاست و اخلاق و رفتار و سبک زندگی، سومین نکته ای بود که رهبر انقلاب اسلامی در بیان تهدیدهای پیش روی نهضت های بیداری اسلامی مطرح کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آفات مهلکِ بیش از یک قرن تبعیت کشورهای اسلامی از فرهنگ و سیاست دولتهای مستکبر، از جمله وابستگی و ذلت سیاسی، فلاکت و فقر اقتصادی، سقوط فضیلت و اخلاق، و عقب‌ماندگی خجلت‌آور علمی افزودند: وعده‌ها و وعیدهای آمریکا و غرب نباید در تصمیم‌ها و اقدامهای نخبگان سیاسی و در حرکت عظیم مردمی اثر بگذارد.
ایشان خاطر نشان کردند: دولت ها و حکومت هایی که در طول سالیان به وعده‌های آمریکا دل خوش کردند و تسلیم مستکبران بودند، نتوانستند گِرهی از کار ملت خود بگشایند یا ستمی را از خود یا دیگران بر طرف کنند؛ و حتی نتوانستند از ویرانی یک خانه‌ی فلسطینی در سرزمینی که متعلق به فلسطینیان است، جلوگیری کنند

[ شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ] [ سابقون ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

أللّهمَ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أبیها وَ بَعلِها وَ بَنیها وَ سرِّالمُستَودَعِ فیها بِعَدَدِ ما أحاطَ بِهِ عِلمُک
صفحات اختصاصی
امکانات وب
وصیت شهدا مهدویت امام زمان (عج)

دریافت کد