خلاصه سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان(92/05/06)


رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مباحثی که برخی دانشجویان درباره فتنه 88 مطرح کردند، افزودند: در بررسی آن حوادث تلخ، مسئله اصلی و عمده، قانون‌شکنی و رفتار غیرنجیبانه جماعتی است که در مقابل جریان قانون ایستادند و به ایران عزیز، لطمه و ضربه و خسارت وارد آوردند.
ایشان افزودند: البته در حاشیه و گوشه و کنار یک حادثه بزرگ، ممکن است مسائلی روی داده باشد که گاه یک نفر مظلوم یا ظالم واقع شود اما درهرحال نباید مسئله اصلی به‌خاطر این مسائل گم شود.
ایشان در همین زمینه این سؤال اساسی را مطرح کردند: چرا و به چه دلیل مدعیان تقلب در انتخابات 88 برای مواجهه با مسئله، به خیابان‌ها اردوکشی کردند؟! بارها و بارها این سؤال را نه در مجامع عمومی بلکه به‌شکلی که قابل پاسخ دادن باشد مطرح کرده‌ایم، پس چرا جواب نمی‌دهند، چرا عذرخواهی نمی‌کنند؟
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: در جلسات خصوصی می‌گویند تقلبی رخ نداده بود، پس به چه علت کشور را دچار آن ضایعات کردید و به لبه پرتگاه بردید؟
ایشان با اشاره به اوضاع پرآشوب و خونین برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کردند: می‌دانید اگر در فتنه 88 خدا کمک نمی‌کرد و گروه‌های مردمی به جان هم می‌افتادند کشور به چه روز و روزگاری می‌افتاد؟ که البته خداوند نگذاشت و ملت هم بصیرت به خرج دادند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به دانشجویی دیگر «شدت به خرج دادن» را به‌معنای جدیت و ایستادگی منطقی در بحث، قابل قبول دانستند اما تأکید کردند: اگر منظور از شدت به خرج دادن مخالفتِ همراه با عنف و زور باشد، کاملاً مخالفم.
رهبر انقلاب، نظر یکی دیگر از دانشجویان درباره ضرورت نظارت بر همه قوا و دستگاه‌‌ها از جمله مجلس، قوه قضاییه و صدا و سیما را تأیید اما خاطرنشان کردند: چگونگی نظارت بر مجلس و دستگاه قضا، مطلب مهمی است که فعالان دانشجویی می‌توانند روی آن کار پخته کنند و پیشنهاد دهند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان چند سؤال و پاسخ‌های آنها، خواستار بحثهای دقیق درخصوص این موضوعات، در دانشگاه‌ها شدند.
اولین سؤال: نسبت دانشجو و عنصر انقلابی با آرمان‌های انقلاب چیست؟ رهبر انقلاب در پاسخ به این سؤال ابتدا به تبیین آرمان‌های انقلاب و رابطه آنها با واقعیات جامعه پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین این نکته را متذکر شدند که دسترسی به آرمان‌های انقلاب بدون نیرو و نشاط و جسارت و خط‌شکنی جوان‌ها امکان‌پذیر نیست.
ایشان افزودند: بر همین اساس باید نقش جوانان در تحقق آرمان‌های انقلاب، جدی گرفته شود زیرا معتقدم جوان‌ها توانایی گره‌گشایی دارند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای بعد از این مقدمه، به تبیین آرمان‌های انقلاب اسلامی پرداختند و گفتند: نظام اسلامی دارای منظومه‌ای از آرمان‌ها است که باید برای رسیدن به همه آنها تلاش شود اما این آرمان‌ها دارای رتبه‌بندی و درجات مختلف هستند.
ایشان رسیدن به جامعه‌ای «عادلانه، پیشرفته و معنوی» را از آرمان‌های اصلی و درجه یک نظام اسلامی دانستند و در تشریح آن، خاطرنشان کردند: جامعه عادلانه، جامعه‌ای است که هم مسئولان عادلانه رفتار کنند و هم مردم نسبت به یکدیگر عدالت داشته باشند، ضمن آنکه این جامعه در عرصه‌های علمی، سیاسی و تمدنی، پیشرفته و از نظر معنویت نیز سیراب باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دستیابی به چنین آرمانی قطعاً قابل تحقق است و تاکنون نیز در این مسیر پیشرفت‌های خوبی انجام شده، افزودند: چنین جامعه‌ای برای کشورهای اسلامی و غیراسلامی الگو خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای به برخی آرمان‌های دیگر نظام اسلامی که در مراتب بعد از این آرمان اصلی قرار دارد اشاره کردند و گفتند: اقتصاد مقاومتی، سلامت در جامعه، صنعت برتر، کشاورزی برتر، تجارت همراه با رونق، علم پیشرو، نفوذ فرهنگی و سیاسی در جهان، همه در منظومه آرمان‌های نظام اسلامی قرار دارند و قابل تحقق نیز هستند.

سؤال دومی که رهبر انقلاب اسلامی در جمع دانشجویان مطرح کردند، عبارت بود از «نسبت آرمان‌ها با واقعیات؟»
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: به‌عنوان مثال تحریم‌ها یک واقعیت است و از طرف دیگر پیشرفت اقتصادی یکی از آرمان‌های انقلاب است، اکنون سؤال این است: پیشرفت اقتصادی با واقعیتی همچون تحریم چگونه امکان پذیر است؟
ایشان تأکید کردند: در موضوع نسبت آرمان‌گرایی با واقعیات، ما هم آرمان‌گرایی را کاملاً تأیید می‌کنیم و هم دیدن واقعیات را.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آرمان‌گرایی بدون دیدن واقعیات، به خیال‌پردازی و توهم منجر خواهد شد. البته باید میان واقعیات و آنچه تلاش می‌شود به‌عنوان واقعیات القا شود، تفاوت قائل شد.
ایشان یکی از روشهای معمول در جنگ روانی را القای واقعیت‌های غیرواقعی خواندند و تأکید کردند: یکی از کارکردهای بصیرت این است که انسان واقعیات را آن‌طور که هست، ببیند و دچار اشتباه نشود.
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از شگردهای جنگ روانی را بزرگ‌نمایی بیش از حد برخی واقعیات و نادیده گرفتن واقعیات دیگر دانستند و گفتند: به‌عنوان نمونه، یکی از واقعیات این است که بخشی از نخبگان از کشور خارج می‌شوند اما کنار آن، واقعیت دیگری وجود دارد که «افزایش چشمگیر دانشجویان نخبه» است، اما در تبلیغات، واقعیت اول بزرگ‌نمایی می‌شود و واقعیت دوم به هیچ وجه گفته نمی‌شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در نتیجه گیری این بحث تأکید کردند: فعال دانشجویی آرمان‌خواه که واقعیات را هم می‌بیند، در هیچ شرایطی، چه هنگام پیروزی‌های شیرین و چه هنگام هزیمت‌های تلخ، دچار احساس انفعال و یأس و بن‌بست نمی‌شود زیرا در آرمان‌خواهی صحیح و واقع‌بینانه، بن‌بست وجود ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: توقع من از دانشجویان عزیز این است که همواره و در هر شرایطی، با نگاه واقع‌بینانه به‌دنبال آرمان‌ها باشند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای سؤال سوم خود را این‌گونه مطرح کردند: «رابطه تکلیف‌مداری با دنبال نتیجه بودن چیست؟» ایشان در پاسخ به این سؤال به جمله معروف امام خمینی(ره) که می‌فرمودند: «ما به‌دنبال تکلیف هستیم»، اشاره کردند و افزودند: آیا این جمله بدین معنا است که امام با وجود آن سختی‌ها و زحماتی که سالها متحمل شده بودند، دنبال نتیجه نبودند؟ قطعاً چنین چیزی صحیح نیست.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: تکلیف گرایی صحیح آن است که انسان در راه رسیدن به نتیجه مطلوب براساس تکلیف عمل و از کارهای ضدتکلیف و نامشروع پرهیز کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: انسانی که برای رسیدن به نتیجه براساس تکلیف عمل می‌کند، اگر به نتیجه مطلوب هم نرسد، احساس پشیمانی و خسارت نمی‌کند.
ایشان در جمع‌بندی این موضوع گفتند: تکلیف گرایی هیچ منافاتی با دنبال نتیجه بودن، ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به موضوع «ضرورت وجود شور و نشاط در دانشگاه‌ها» پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: این شور و نشاط باید در محیط دانشگاه و در بخشهای مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی نمود پیدا کند.
ایشان، دانشگاه را محیط جست‌وجوگر در زمینه مسائل کلان کشور و مسائل مختلف سیاسی دانستند و افزودند: بحث و تحلیل و فهم درست مسائل مختلف داخلی و بین المللی یکی از راههای ایجاد شور و نشاط در دانشگاه‌ها است. رهبر انقلاب اسلامی، شناخت مسائل اصلی و تفکیک آنها از مسائل فرعی و سرگرم نشدن به مسائل غیراولویت‌دار را یکی دیگر از زمینه‌های شور و نشاط در دانشگاه‌ها، بیان کردند.
ایشان خاطرنشان کردند: محیط‌های دانشجویی می‌توانند با بحثهای پرنشاط و تحرک‌آفرین، مسئولان کشور را در اولویت بندی صحیح مسائل کمک کنند.
رهبر انقلاب در تبیین مصادیقی که می‌تواند در دانشگاه‌ها دست‌مایه بحثهای حقیقی نشاط‌آفرین قرار گیرد به موضوع حماسه اقتصادی اشاره کردند.
ایشان افزودند: حماسه اقتصادی از جمله مسائل سرنوشت سازی است که دانشجویان می‌توانند با بررسی عمیق حدود و راهکارهای آن به پیشرفت کشور، کمک بزرگی کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته حماسه اقتصادی، مسئله‌ای نیست که ظرف چند ماه نتیجه دهد بلکه یک حرکت بلندمدت است که باید در سال جاری شروع شود.
ایشان اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی را از دیگر موضوعات واقعی برشمردند که بررسی ابعاد و زوایای آنها می‌تواند خون تازه‌ای در پیکره محیط‌های دانشجویی و دانشگاهی جاری سازد.
رهبر انقلاب اسلامی، با دعوت از محیط‌های دانشجویی برای بررسی عمیق «بیداری اسلامی» و فراز و نشیب‌های آن در کشورهای منطقه تأکید کردند: بیداری اسلامی پدیده بسیار مهمی است که با آنتی‌تزهای استکباری از بین نمی‌رود.
ایشان با اشاره به حوادث جاری در برخی کشورهای منطقه افزودند: این حوادث نشان می‌دهد که عمق بیداری اسلامی در این کشورها وجود دارد اما به‌علت اینکه مسائل خوب مدیریت نشد و ناشیگری کردند امروز اوضاع کشور بزرگ مصر، بسیار دردناک شده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: تشکل‌ها و محیط‌های دانشجویی با بحثهای عمیق درباره «روند بیداری اسلامی، خاکریز طولانی استکبار در مقابل این پدیده، اشتباهات صورت گرفته در کشورهای منطقه و مقایسه حوادث آنها با روند استقرار و استمرار جمهوری اسلامی در ایران»، به کشور و ملت خدمت خواهند کرد.
رهبر انقلاب بررسی و تبیین عمق راهبردی نظام اسلامی را از دیگر موضوعاتی دانستند که می‌تواند به تحرک و نشاط فکری دانشگاه‌ها کمک کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: نگاه واقع‌بینانه به اوضاع منطقه نشان می‌دهد برخی موضوعات مایه استحکام نظام اسلامی و نشان دهنده عمق راهبردی و استراتژیک جمهوری اسلامی هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: هدف از سخنان صریح امام خمینی درباره هسته‌های انقلابی خارج از کشور، تشکیل این عمق استراتژیک بود که امروز استکبار با دستپاچگی سعی در مبارزه با آن را دارد اما به جایی نخواهد رسید.
رهبر انقلاب تلاش دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف و دشمنی میان شیعه و سنی را خاطرنشان کردند و افزودند: شیعه را در نقاط مختلف می‌کوبند چرا که تصور می‌کنند شیعیان پایگاه طبیعی جمهوری اسلامی‌اند اما دشمنان نمی‌دانند که در بسیاری از کشورها، برادران اهل سنت با شدت بیشتری از نظام اسلامی دفاع می‌کنند.
رهبر انقلاب در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان خطاب به جامعه دانشجویی تأکید کردند: «مسائل سیاسی ــ اجتماعیِ ناظر به واقعیات زندگی» می‌تواند نشاط و تحرک دانشگاه‌ها را موجب شود و نتیجه مباحث را به‌عنوان فرآورده‌های علمی در اختیار مسئولان قرار دهد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان، تلاش علمی را صحنه دیگری برای افزایش نشاط حقیقی در دانشگاه‌ها دانستند.
ایشان افزودند: نیاز علمی از نیازهای اساسی و درجه یک کشور است و باید تلاش کنیم روند پیشرفت‌های ده سال اخیر، به‌طور مضاعف ادامه یابد.
رهبر انقلاب، پیشرفت‌های علمی را گره‌گشای مشکلات اقتصادی ــ سیاسی و اجتماعی برشمردند و تأکید کردند: کار و پیشرفت علمی در دانشگاه‌ها و در کشور باید به‌صورت جهادی انجام شود.
ایشان دانشجویان را به افزایش ارتباط با اساتید ارزشی و مکتبی، گسترش روابط با «مراجع فکریِ مورد اعتماد و سالم» و تقویت مطالعات فکری فراخواندند.
در این دیدار قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب 12 نفر از دانشجویان به‌نمایندگی از تشکل‌ها و انجمن‌های علمی ــ فرهنگی ــ قرآنی و سیاسی دانشگاه‌ها، دیدگاه‌های خود را درباره مسائل مختلف بیان کردند.


/ 1 نظر / 56 بازدید
ehsan

سلام دوست عزیز وب جالبی داری خوشحال میشم به وبلاگ منم سر بزنی و نظرت رو درباره وبلاگم بدی . منتظر حضـــــــــــــــــــــورت هستم زود بیا راستـــــــــــــی نظر یـــــــــــــــــــــــــــادت نــــــــــــــــــــــره !!!!